Isırgan otu nedir? Ne işe yarar?

16.04.2018
Isırgan otu nedir? Ne işe yarar??

Isırgan otunun en önemli sağlık yararları arasında vücudu detoksifiye etme, metabolik etkinliği artırma, bağışıklığı artırma, dolaşımını artırma, enerji seviyelerini yükseltme, menstrüasyonun yönetilmesi, menopoz semptomlarını en aza indirme ve cilt bakımına yardımcı olma bulunmaktadır. Isırgan otu, böbrek ve safra kesesi sağlığını korumak, inflamasyonu azaltmak, kas kütlesini artırmak, hormonal aktiviteyi düzenlemek, diyabet önlemek, kan basıncını düşürmek, hemoroidleri yatıştırmak ve solunum koşullarını iyileştirmek için güce sahiptir.

 

Isırgan otu nedir?

Bu otsu çiçekli bitki, keskin, batma yapraklarına karşı fırçalarken birçok insan için bir sıkıntı olarak kabul edilebilir, ancak binlerce yıldır dünyadaki insanlar çeşitli sağlık koşulları için ısırgan otu kullanmışlardır. Bilimsel adı Urtica dioica'dır ve bitki Urtica cinsinden altı alttürden biridir. Afrika, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika da dahil olmak üzere, bazı yerlerde yaygın ısırgan otu olarak da bilinen yerel ısırgan otu çeşididir. Bitkinin kendisi nispeten küçüktür, nadiren beş metre yükseklikte yetişir. Bazı alt türlerdeki yapraklar ve saplar, histamin, formik asit, serotonin ve asetilkolin dahil, dokunduğunda bir dizi kimyasal enjekte eden uzun tüylü kıllara sahiptir. Bu ciltte rahatsız edici, rahatsız edici bir his yaratır, bu nedenle ısırgan otu için diğer yaygın isimler yanık otu ve yanık ısırmasıdır.

 

Ancak, bu sapları kaynatıp, güçlü yağları çıkardığınızda veya çıkardıktan sonra, acı veren maddeler nötrleştirilir ve bitkinin gerçek faydalarından faydalanabilirsiniz. Bazı kültürler ısırgan otu çorbası bile yaparlar ya da yemeklerine sağlıklı bir destek sağlamak için peynir yapımına dahil ederler. Isırgan otu yaprakları en yaygın olarak temel sağlık yararlarının çoğunu tutan çay olarak demlenir, ancak bitki aynı zamanda bir yağ özütü formunda masaj olarak da uygulanabilir. Ancak, son derece güçlü olabileceğinden, bu doğal yağın taşıyıcı yağlarla birleştirildiğinden emin olun.

Isırgan otu ne işe yarar?

Isırgan otu üzerinde daha fazla araştırma yapıldığından, kanıtlanmış tıbbi etkilerinin çeşitliliği nedeniyle daha da popüler hale gelmektedir. Sağlık yararlarına daha yakından bakalım.

 

Vücudu Temizler

Isırgan otu ısırığında bulunan çok çeşitli faydalı besinler, vücut için ideal bir detokslayıcıdır ve toksinlerin vücutlarını hafifçe temizlemek için bilinmektedir. Bir idrar söktürücü olarak, ısırgan otu, vücutta nötralize edilen bu toksinlerin hızlı bir şekilde elimine edilmesini de sağlayabilir. Alternatif olarak bilinir, bu da bağırsakların besin alımını artırabilir ve sindirim süreçlerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayarak tehlikeli toksinlerin birikmesini önler. Aynı zamanda lenfatik sistemi de uyarır, böbreklerdeki fazla toksinlerin vücuttan kurtulmasına yardımcı olur.

 

Hamilelikte Yardımlar

Aşırı ağrılı emeği geçen kadınlar için ısırgan otu çayı sık sık önerilmektedir ve koagülan olarak hareket edebileceği için aşırı kanamaya karşı korunmaya yardımcı olur. Dahası, süt üretimini teşvik etmeye ve laktasyonu kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Kadın Sağlığını Teşvik Ediyor

Isırgan otu, kadınsı sağlığı etkileyen bir dizi aktif bileşene sahiptir. Ağrılı adet öncesi belirtiler için, krampları ve kabarıklıkları yatıştırır, aynı zamanda sıkılaştırma yetenekleri nedeniyle adet sırasında kan akışını en aza indirir. Menopoz geçiren kadınlar için, ısırgan otu, geçişi düzeltebilir ve bir restoratif olarak hareket edebilir, bu yüzden hormonal kayma vücutta dramatik değildir.

Dolaşımını artırır

Isırgan otu içindeki yüksek C vitamini ve demir içeriğinin kombinasyonu, kırmızı kan hücresi üretimini uyarmak için idealdir. C vitamini bağırsakta demir alımını optimize eder, demir ise hemoglobinin önemli bir bileşenidir. Vücutta RBC sayısını arttırmak suretiyle kan dolaşım artar, yara iyileşme hızlanır ve vücudun ekstremiteleri enerji seviyelerini artırmak için temel oksijen alımını alır. Aynı nedenden ötürü, ısırgan otu, genellikle, genel kas zayıflığı, yorgunluk, kognitif zorluklar ve baş ağrısıyla karakterize olan yorgunluğu veya anemiyi hafifletmek için tavsiye edilir.

 

Anti-inflamatuar aktivite

Isırgan otu, uyarıcı ve sürtünmeli bir maddedir, bu da artrit veya kronik kas ağrısı gibi çeşitli inflamatuar hastalıklara karşı çok etkili kılar. Araştırmalar ısırgan otu çayı veya bitkisel takviyenin gutu etkili bir şekilde tedavi edebildiğini, kas ağrısını yatıştırdığını ve artrit semptomlarını azalttığını göstermiştir.

Osteoporoz ve Kemik Sağlığı

Bor hakkında fazla bir şey duymadığımız halde, hala ısırgan otu ısırmasında bulunan önemli bir mineraldir. Bor, kemiklerimizde kalsiyum içeriğinin korunmasıyla bilimsel olarak bağlantılıdır, bu da ısırgan otunun osteoporozun başlamasının yavaşlamasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu etkiyi, ısırgan otunun sahip olduğu hormon düzenleyici etkisi ile birleştirdiğinizde, bu da kemik sağlığını düzenlemeye ve denetlemeye yardımcı olur, bu bitki gerçekten her şeyi yapabilir.

Prostat Sağlığını Geliştirir

Prostat büyümesi ve kanser, hem erkek yaşı hem de ısırgan otu ısırganlığının prostat büyümesinin önlenmesinde etkili bir araç olduğunu kanıtlayan ciddi faktörlerdir. Bununla birlikte, bu tedavinin uyguladığı kimyasal yollar nedeniyle, ısırgan otu, yalnızca büyüme faktörünü ve testosteron uyarımının meydana gelmesiyle tersine çevirmeden büyümeyi engelleyebilir.

 

Cilt bakımı

Ekstraktlar cilde uygulandığında, ısırgan otunun aknenin şiddetini azalttığı ve hatta bakteriyel enfeksiyonları önlediği kanıtlanmıştır. Antioksidan özelliklerinden dolayı iyileşmeyi hızlandırabilir, yara izlerinin ve lekelerin görünümünü azaltabilir ve kırışıklıkları ve yaş lekelerini azaltmak için anti-aging etkilerini artırabilir.Balen Beautycap Takviye Edici Gıda 575 Mg 60 Kapsül
7 Farklı vitamin ve 7 farklı mineral ve 6 farklı ekstrenin kullanılması ile tasarlanmış bir takviye edici gıdadır. Bu takviye edici gıda yetişkinlere yöneliktir. Tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayın. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayın.

ÜRÜN FİYATI: 57,00 TL HEMEN AL SEPETE EKLE ÜRÜN DETAYI


YUKARI