Rezene

28.02.2018
Rezene?

Rezene nedir?

Rezene, meyan kökü benzer. Lezzetli ve sağlığa faydaları nedeniyle oldukça değerlidir. Eski zamanlardan beri doğal ilaç yapımında kullanılmıştır. Başlangıçta Akdeniz'de yetiştirilen rezene birçok Yunan ve İtalyan yemeklerinde hala kullanılmaktadır, ancak şimdi de dünya çapında kullanılmaktadır. Rezene solgun bir çiçekleri ve uzun yeşil saplar vardır. Neredeyse her yerde yetiştirilebilir. Rezene bitkisinin çiçekleri, sapları, yaprakları ve tohumları dâhil olmak üzere tüm parçaları yenilebilir. Diğer gıdalara tat katarlar.

Rezenenin Besin Değerleri

Rezene, lif ve besin maddeleri sağlar.

73 kalori

0.47 gram yağ

2.9 gram protein

17 gram karbonhidrat

7.3 gram diyet lifi

Bir fincan rezene ayrıca şunları sağlar:

360 mikrogram (mg) potasyum

45 miligram sodyum

838 uluslararası birim (IU) vitamin A

43 miligram kalsiyum

10.4 miligram C vitamini

0.64 miligram demir

0.041 miligram B-6 vitamini

15 miligram magnezyum

Rezene ayrıca fosfor, çinko, bakır, manganez, selenyum, niasin, pantotenik asit, folat, kolin, beta-karoten, lutein ve zeaksantin, E vitamini ve vitamin K içerir.

Tüm bu besinlere ilaveten, yüksek düzeyde diyet nitratları sağlar ve doğal bir östrojen kaynağıdır.

Rezenenin Faydaları

Kemik sağlığı için faydalıdır. Rezenede bulunan demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve vitamin K içeriği, kemik yapısını ve gücünü korumaya ve sürdürmeye katkıda bulunur.

Kan basıncını düşürür. Potasyum, kalsiyum ve magnezyumun kan basıncını doğal olarak düşürdüğüne dair kanıtlar vardır. Bunların hepsi rezene içerisinde mevcuttur.

Kalp sağlığı için faydalıdır. Rezenenin lif, potasyum, folat, C vitamini, B-6 vitamini ve fitoantriyum içeriği, kolesterol eksikliğiyle birlikte kalp sağlığını da destekliyor.

Kanser hücrelerini yok edebilir. Karaciğerin enzim işlevine katkıda bulunur ve vücuttaki kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerisinde bulunan selenyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Rezene uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile yardımcı olan çok önemli ve çok yönlü bir besindir. Aynı zamanda hücresel zarların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emiliminde yardımcı olur ve kronik iltihaplanmayı azaltır.

Cilt bakımı için kullanılır. Çiğ rezene, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, cildin destek sistemi olan kollajen için çok önemlidir. Güneşin, kirliliğin ve dumanın neden olduğu zararı önlemeye yardımcı olması için vücudumuzda bir antioksidan olarak çalışır. C vitamini ayrıca, kolajenin kırışıklıkları düzeltme ve genel cilt dokusunu iyileştirme kabiliyetini geliştirir.Balen Reston Takviye Edici Gıda Tablet 500 Mg 60 Kapsül
Balen Reston Gıda Takviyesi 7 farklı bitki ekstaktı, 3 mineral ve vitamin kullanılarak tasarlanmış bir üründür. Yetişinler (16 yaş ve üzeri bireyler) için günde 2 tablet tüketilmesi tavsiye edilir.

ÜRÜN FİYATI: 52,00 TL HEMEN AL SEPETE EKLE ÜRÜN DETAYI


YUKARI