Sarı kantaron Nedir?

16.03.2018
Sarı kantaron Nedir??

Sarı kantaron nedir?

Sarı kantaron, sarı çiçekleri ile bilinen bir bitki çeşididir. Birçok bölgede kendiliğinden yetişen sarı kantaron bitkisi, sağlık açısından önemi fark edildikten sonra bitkiye verilen önem atmıştır. Sarı kantaron, yağ ve çay olarak kullanılabilir.

Sarı kantaron bileşenleri

Antrasen deriveleri (naftodiantronlar, özellikle hiperisin, pseudohiperisin), flavonoidler (hiperosid, quercitrin, rutin, izoquercitrin, amentoflavon), ksantonlar (tetra hidroksi ksanton), asilfloroglukinoller (hiperforin, adhipereforin) uçucu yağ (alifatik hidrokarbonlar, 2-metiloktan, undekan,dodekanol, monoterpenler, seskiterpenler, alfa pinen, karyofilen vs..), oligomerler, prosiyanidinler ve diğer kateşin taninler, kafeik asit deriveleri (klorogenik asit), melatonin, hiperforin  birçok bileşen içermektedir.

Sarı kantaronun sağlık açısından etkileri nelerdir?

Sarı kantaronun sağlık açısından önemli fayları aşağıda sıralanmıştır.

Sinir rahatsızlıkları strese bağlı depresyon gibi rahatsızlıklara iyi gelebilir. İçerisinde bulunan hyperisin mutluluk hormonu salgılayabilir. Anti depresan özelliği bulunmaktadır. Korku, uykusuzluluk, gerginlik gibi durumlarda kulanı-mı mevcuttur.

Hormonları dengeleyebilme özelliği vardır. Baş ağrılarına iyi gelebilir.

Kadınların özel dönemlerinde ve menopoz döneminde kullanımı faydalıdır. Özellikle adet öncesi oluşan kramplar için kullanılması önerilir. Regl düzensizliği için kantaron çayı içilmesi önerilir.

Sarı kantaronun ağrı kesici ve kramp azaltıcı etkisi vardır.

Kan basıncını düşürebilir, stresin etkilerini azaltabilir. Kalp hastalıkları için destekleyicidir.

İltihapları giderebilir, açık yaralara sürülebilir. Üstelik yara ve yanıkların üzerine sürülen kantaron yağı iz kalma olasılığını düşürebilir.

Karaciğer ve safra kekesinin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

Eklemsel ağrılara, özellikle romatizma, sırt, bel ve kas ağrılarına iyi gelebilir.

Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelebilir.

 Balen Reston Takviye Edici Gıda Tablet 500 Mg 60 Kapsül
Balen Reston Gıda Takviyesi 7 farklı bitki ekstaktı, 3 mineral ve vitamin kullanılarak tasarlanmış bir üründür. Yetişinler (16 yaş ve üzeri bireyler) için günde 2 tablet tüketilmesi tavsiye edilir.

ÜRÜN FİYATI: 52,00 TL HEMEN AL SEPETE EKLE ÜRÜN DETAYI


YUKARI